
Nyheter & Blogg
Samarbete i norra Sverige gör nya helhetslösningar inom organisationsutveckling tillgängliga för fler!
Ericson & Hjeltes och Huamn&Heart inleder ett samarbete som ökar tillgången på helhetslösningar för kunder i norra Sverige.
Rise & Shine på tema Ledningsgruppen den 7 november!
7 november är det åter dags för Luleås trevligaste frukostmingel! Denna gång möter du två av våra organisationskonsulter för att ta del av ett spännande samtal om Ledningsgrupper och framgångsfaktorer i att skapa en effektiv och effektfull grupp på högsta nivå. Anmäl dig nu!
5 nycklar för effektiva möten
Bra möten skapar både mer tid och effektivitet. En utmaning vi ofta möter bland företag och ledare är att många möten drar ut på tiden, beslut skjuts fram och en del möten kanske är trevliga men ger inga konkreta resultat. Det saknas ofta både tid och engagemang trots en mötesagenda. Vad skulle hända om alla deltagare hade tydligt fokus och hög energi på alla möten? Vi kommer dela med oss av tips och några nyckeltal.
Rise & Shine är tillbaka den 26 september!
Dags att anmäla dig till en inspirerande morgon där du möter två av våra organisationskonsulter för att ta del av ett spännande samtal om organisationer och framgångsfaktorer i att arbeta med organisationsutveckling.
Hur gör du ditt ledarskap? (Verktyg för lyckade chefer)
Som chefs- och ledarskapscoacher träffar vi många människor med uppdraget att leda andra. Ibland är det ett frustrerande uppdrag. Människor gör inte alltid som en tänkt. Som chef kan det vara frestande att tro att det beror på hur medarbetaren är (exempelvis inkompetent, lat eller oengagerad). Det är svårt att ändra på hur någon är. Ett mer konstruktivt sätt att se på situationen är att fokusera på vad som görs. Och därmed kan göras annorlunda.