Ledarforum 2026
Ledarforum i Kalix fortsätter med tredje omgången 2026. Ericson & Hjelte erbjuder ett exklusivt forum med tematräffar i Kalix på anrika Filipsborgs Herrgård. Vi välkomnar ledare från alla branscher och verksamheter för kunskapshöjande seminarier och nätverkande i en inspirerande miljö.
Möt organisationskonsulterna på Ericson & Hjelte för inspirerande föreläsningar på aktuella teman som du som ledare har nytta av i vardagen.
Teman under 2026:
10 februari Att leda ett team - Anpassa ledarskapet efter gruppens behov Öka förståelsen för hur grupper utvecklas och vad som påverkar samarbete i olika faser för att skapa förutsättningar för prestation, effektivitet och välmående. Insikter och verktyg för dig som leder grupper.
21 april Det personliga ledarskapet - Utveckla dina kärnkvaliteter
Använd dina styrkor fullt ut och lär dig hantera dess fallgropar för att leda med medvetenhet och balans. Vi ger en teoretisk bas och praktiska verktyg i att analysera dina personliga ledaregenskaper.
15 september Att utveckla medarbetare - Rätt förutsättningar för motivation Lär dig skapa förutsättningar som ökar motivation och förstå vad som driver engagemang. Vi tar stöd av aktuell forskning och konkreta modeller.
10 november Att utveckla ledningsgruppen - Öka den strategiska kompetensen. Lär er använda strategisk kompetens, leda verksamheten mot både mål och kvalitet och undvik att fastna i operativa detaljer. Vi ger teoretisk input och praktiska exempel från ledningsgruppsutveckling.
Pris exkl. moms: 12. 900 kr/deltagare för samtliga träffar, inkl. fika och lunch.
Plats: Filipsborgs Herrgård, Kalix.
Tid: 09-13 inkl. lunch.

